TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE)

TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE)

TOEFL sınavı ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyesini ölçen yetkin bir sınav türüdür. Yurtiçi ve yurtdışında yüksek öğrenim kurumları ile özel ve kamu kuruluşları tarafından istenmektedir. Merkezi Amerika da bulanan ETS tarafından düzenli bir şekilde dünyanın pek çok yerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.
TOEFL IBT sınavı okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört temel dil becerisini ölçer. Sınav internet üzerinden uygulanır.

TOEFL Sınav İçeriği:

Sınav süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır. TOEFL IBT eşit değerlendirme puanına sahip 4 bölümden oluşur. Katılımcılar sırasıyla Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing) bölümlerini tamamlarlar. Sınav sonuçları performansa göre belirlenir. Her bölüm 30 puan üzerinden değerlendirilir ve toplamları alınarak 120 üzerinden puanlanır. Resmi bir sonuç belgesi alabilmek için Listening ve Reading bölümlerinden en az birer soruya cevap verilmesi, en az bir kompozisyon yazılması ve en az bir Speaking işleminin tamamlanması zorunludur. İnternete dayalı sınavda 4 bölüm sınav sonucu (Reading, Listening, Speaking ve Writing) ve bir toplam sınav sonucu bulunmaktadır.
Adaylar okuma ve dinleme bölümlerinden sonra 10 dakika zorunlu ara vermek zorundadırlar. Adaylar sınav boyunca istedikleri takdirde ihtiyaç molası verebilirler ama bu esnada sınav süresi durdurulmaz. Adayların sınav esnasında kullanacakları kalem ve kâğıtlar test merkezi tarafından verilir. Sınavda kullanılan tüm malzemeler, sınav sonunda gözlemcilere teslim edilir. Adaylar molalarda test merkezi dışına çıkamazlar.


Bölüm

Süre

Sorular

Skor

Reading

60-100 dk

Bu bölümde süre, toplamda metin parçalarının özelliğine göre 60-100 dakika arasında değişebilir. En az 3 en çok 5 okuma parçası verilerek her birine ait 12 - 14 soru sorulur. Bu sorular hem okuduğunu anlamayı hem de kelime bilgisini ölçer.

0-30

Listening

60-90 dk

Toplam süre konuşmaların uzunluğuna göre 60-100 dakika arasında değişir.

a) Burada iki tip konuşmayı dinleyip dinlenen konularla ilgili soruların cevaplandırılması istenmektedir. Katılımcılardan 4-6 adet konuşmayı dinleyip, her birine ait 6 soruyu cevaplamaları istenir. Bu konuşmalar genelde bir üniversite hocasının 3-5 dakikalık her hangi bir konuda anlattığı dersten alınmıştır.

b) Diğer bir soru tipinde de katılımcıların 2 ila 3 adet karşılıklı konuşmayı dinleyerek her birine ait sorulan 5 soruyu yanıtlamaları gerekmektedir.
Dinleme yapılırken not alınabilir.

0-30

10 Dakika Zorunlu Ara

Speaking

20 dk

Bu bölümde ortalama süre 20 dakikadır ve istenirse not kağıdı kullanılabilir. Bu bölümde katılımcılar, her biri 45-60 saniye süren toplam 6 konuşma yapmak zorundadır. Konuşmalar karşılıklı sohbet şeklinde değil, sorulan soruya verilen yanıtın 45 ila 60 saniye sürede bilgisayar tarafından kaydedilip, daha sonra değerlendirilmesi şeklindedir. Katılımcılar bütün bu etkinlikler boyunca diledikleri kadar not alıp, konuşmalarında kullanabilirler.

a) Birinci bölümde; katılımcılardan bağımsız bir konu hakkında 15 saniyelik düşünme payından sonra 45 saniyelik bir konuşma yapmaları beklenir.

b) İkinci bölümde; katılımcılar önce 75-100 kelimelik bir okuma parçasını okuyup sonra 60-80 saniyelik aynı konuda bir konuşmayı dinlerler. 30 saniyelik bir düşünme payından sonra, adaylar 60 saniyelik bir konuşma yapmak zorundadırlar. Bu tipte toplam 2 soru sorulur.

c) Üçüncü bölümde; katılımcılardan her hangi bir konudaki bir konuşmayı dinleyip not almaları istenir. Sonrasında sorulan soruya 20 saniyelik düşünme payının ardından 60 saniyelik bir konuşma yapması istenir. Bu tipte de toplam 2 soru vardır.

0-30

Writing

50 dk

Burada katılımcılardan iki adet kompozisyon yazmaları istenmektedir:
Birinci bölümde, katılımcılardan 300 kelimelik bir okuma parçasını 3 dakikalık sürede okuyup not almaları istenir. Daha sonra okuma parçasıyla ilgili bir konuda 2 dakikalık bir konuşma dinletilir ve katılımcılar istedikleri takdirde not alabilirler. Son olarak da katılımcılardan, okuyup dinledikleri konuda ortalama 200 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu görev için verilen süre 20 dakikadır. Bu esnada okuma parçası ekrandan izlenebilmektedir. İkinci bölümde, katılımcılardan verilen bir konuda en az 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Verilen süre 30 dakikadır. Katılımcıların her iki kompozisyonu da bilgisayarda yazmaları zorunludur. Ancak istekleri doğrultusunda karalama defteri kullanabilirler.

0-30

Toplam Skor

0-120

 


TOEFL (IBT) sınavın geçerliliği 2 yıldır.
Sınav öncesinde ve sonrasında tüm yazışmalarda tek yetkili ve sorumlu ETS dir. Sınav saatinden en az 30 dakika önce sınav merkezinde olmanız gerekmektedir. Sınava 30 dakikadan daha geç gelen öğrenciler sınava giremezler. Adaylar mutlaka fotoğraflı ve imzalı bir kimlik bulundurmak zorundadır.
TOEFL Sınavına Nerede ve Ne zaman Girebilirim?
TOEFL Testi ETS web sayfasından (www.ets.org) ulaşılabilecek test merkezlerinde uygulanmaktadır.
Sınava İstanbul, Ankara, İzmir, Bingöl, Konya, Adana, Eskişehir, Samsun, Isparta, İzmit, Antalya ve Kayseri şehirlerinde girilmektedir. Daha önceden belirlenmiş gün ve saatler dışında sınava girmek mümkün değildir.

TOEFL Sınav Ücreti:

TOEFL IBT için 185$’dır.

Sınava Girmek için Gerekli Belgeler:

Nüfus Cüzdanı ve kayıt formu çıktısı